Wapno węglanowe czy wapno magnezowe?

wapnowanie pola

Wapno jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego rozwoju roślin uprawianych na polach. Dlatego ważne jest, aby rolnicy wiedzieli, jaki jego rodzaj najlepiej zastosować. Wybór odpowiedniego rodzaju wapna zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj gleby, jej pH, a także uprawiane rośliny.

Wapno węglanowe

Wapno węglanowe jest najbardziej popularnym rodzajem wapna stosowanym na polach uprawnych. Ten naturalny nawóz stanowi doskonałe źródło wapnia, który jest niezbędny dla roślin do budowy komórek oraz pobierania składników pokarmowych z gleby. Wapno węglanowe poprawia strukturę gleby oraz zwiększa jej zdolność do retencji wody. Ponadto wpływa na zmniejszenie kwasowości, a także przyczynia się do zwiększenia efektywności stosowanych nawozów azotowych oraz pozytywnie wpływa na aktywność mikroorganizmów glebowych.

Wapno magnezowe

Wapno magnezowe to nawóz, który zawiera zarówno węglan wapnia, jak i węglan magnezu. Magnez jest drugim, obok wapnia, najważniejszym kationem wpływającym na właściwości fizykochemiczne gleby. Jest niezbędny dla roślin, ponieważ uczestniczy w procesie fotosyntezy i oddychania komórkowego oraz wpływa na syntezę białek i enzymów. Wapno magnezowe stosuje się przede wszystkim na glebach o niskiej zawartości magnezu oraz o zwiększonej kwasowości. Wybierając wapno magnezowe, warto zwrócić uwagę na proporcje jego składników. Im większa zawartość magnezu względem wapnia, tym lepsze efekty można uzyskać po jego zastosowaniu.

Które wapno wybrać – węglanowe czy magnezowe?

Wybór odpowiedniego rodzaju wapna zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb pola uprawnego oraz analizy gleby pod kątem zawartości wapnia, magnezu i poziomu pH. W przypadku gleb o niskiej zawartości wapnia oraz wysokiej kwasowości warto zdecydować się na wapno węglanowe. Jeśli natomiast analiza gleby wykaże dodatkowo niedobór magnezu, warto zastosować wapno magnezowe. Ważne przy podejmowaniu decyzji o rodzaju wapna jest także prawidłowe określenie potrzeb roślin uprawnych, ponieważ niektóre gatunki roślin mają większe zapotrzebowanie na wapń, inne na magnez.

Wróć do bloga