Zadzwoń do nas
kontakt
Dbamy o Twoją prywatność

Nasza witryna wykorzystuje pliki Cookies (ciasteczka) w celu nieustannego doskonalenia jakości funkcjonowania naszego serwisu i dostosowywania go do preferencji użytkowników. Korzystanie z naszego serwisu oznacza zgodę na ich wykorzystanie, zgodnie z ustawieniami Państwa przeglądarki.

ZamknijPolityka prywatności

WAPNOWANIE GLEBY

Wapnowanie gleby ma na celu jej odkwaszenie, a więc podniesienie odczynu pH. Węglan wapnia neutralizuje kwasowe jony wodorowe i jony glinu, które są w największym stopniu odpowiedzialne za nadmierne zakwaszenie gleby. Zbyt niski odczyn pH skutkuje zmniejszoną przyswajalnością składników pokarmowych przez rośliny. Ponadto kwaśna gleba cechuje się wysoką zawartością metali ciężkich i glinu ruchomego, które w zbyt dużej ilości wykazują działanie toksyczne wobec upraw.

Wapnowanie gleby jest zabiegiem agrotechnicznym przeprowadzanym w większości upraw w Polsce. Jak wykazują badania, na terenie naszego kraju w przeważającej liczbie przypadków gleba ma odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny. Z tego powodu niezbędne jest stosowanie nawozów, które poprawiają kondycję gleby, jej właściwości chemiczne i biologiczne, a tym samym zwiększają żyzność i plonowanie.

Szeroki wybór nawozów do odkwaszania gleby

Do odkwaszania gleby wykorzystuje się szereg nawozów wapniowych, sklasyfikowanych pod względem odmiany, występujących w formie sypkiej bądź granulowanej. Na rynku dostępne są również wapna zawierające dodatkowe składniki, takie jak magnez czy siarka Tego typu nawozy nie tylko korzystnie wpływają na odczyn gleby, ale także zapewniają lepszą jakość plonów i zapobiegają powstawaniu niedoborów cennych składników odżywczych.

W naszym asortymencie znaleźć można m.in. wapna magnezowe granulowane, które pełnią funkcję odkwaszającą, a ponadto dostarczają glebie magnezu – minerał ten jest niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin. Klientom proponujemy produkty umożliwiające kompleksowe nawożenie ziemi bez konieczności stosowania kilku osobnych nawozów.

Dlaczego wapnowanie gleby jest tak ważne?

Właściwie przeprowadzone wapnowanie gleby wiąże się z wieloma korzyściami. Wśród najważniejszych można wymienić przede wszystkim zwiększenie wchłaniania substancji odżywczych przez rośliny. Utrzymanie odpowiedniego pH gleby jest podstawą wszelkich zabiegów nawożenia. W glebie zakwaszonej dochodzi do przejścia fosforu, a także miedzi i cynku w formy nierozpuszczalne, znacznie trudniej dostępne dla roślin.

Od pH gleby zależy więc przyswajalność poszczególnych składników pokarmowych przez rośliny. Do niedoborów magnezu dochodzi m.in. w glebach kwaśnych – optymalne dla tego pierwiastka, podobnie jak dla wapnia, jest pH wynoszące powyżej 6,5. Z kolei odczyn kwaśny zwiększa wchłanianie manganu i żelaza, a gleby lekko kwaśne są za to najlepsze dla miedzi i cynku. Odczyn obojętny i zasadowy sprzyja natomiast przyswajalności potasu. Należy podkreślić, że pH gleby należy dostosować do uprawianych roślin w zakresie ich zapotrzebowania na konkretne składniki odżywcze.

Dlaczego wapnowanie gleby trzeba wykonywać regularnie?

Odkwaszanie gleby jest zabiegiem, który należy przeprowadzać regularnie – to warunek konieczny, by utrzymać odpowiednie pH, a tym samym osiągać zamierzone wyniki produkcyjne. Na odczyn gleby mają bowiem wpływ różne czynniki: zarówno naturalne, jak i wynikające z działalności człowieka. Opady deszczu skutkują wymywaniem w głąb podłoża substancji zasadowych – zastępują je jony wodorowe będące główną przyczyną kwaśnego odczynu gleby. Oprócz tego obniżenie pH wynika z intensywnego nawożenia i długotrwałych upraw – rośliny pobierają składniki zasadowe, czego konsekwencją jest występowanie niedoborów. Co więcej, rozwój przemysłu i związana z tym zwiększona emisja zanieczyszczeń powietrza również prowadzi do zakwaszania gleby.

Kiedy przeprowadza się odkwaszanie gleby?

Wapnowanie należy przeprowadzać systematycznie (każdego roku lub co dwa lata), dostosowując częstotliwość i formę nawozu zarówno do rodzaju uprawy, jak i gleby. Należy zaznaczyć, że odkwaszanie gleby jest procesem długotrwałym, którego efekty są dostrzegalne po upływie roku, a niekiedy dwóch lat. Zaleca się przeprowadzać je po żniwach – późnym latem i jesienią. Dzięki wykonywanym w tym czasie zabiegom uprawnym możliwe jest należyte wymieszanie wapna z glebą. Jednocześnie zachowuje się odpowiedni odstęp między odkwaszaniem a zastosowaniem nawozów azotowych i fosforowych, który powinien wynosić minimum 3-4 tygodnie (w celu uniknięcia m.in. strat azotu amonowego). Niekiedy jednak nie ma możliwości odkwaszenia gleby po żniwach lub zachodzi potrzeba wapnowania interwencyjnego, np. jeśli rośliny wykazują już objawy niedoborów. W takich przypadkach wykonanie wapnowania gleby może być jedynym sposobem na uratowanie plonów.

Badania gleby przed zabiegiem odkwaszania

Przed wapnowaniem warto zdecydować się na badanie odczynu i zasobności gleby w składniki pokarmowe. Pobranie próbek gleby wykonuje się przede wszystkim w okresie pożniwnym, jesienią lub wczesną wiosną. Należy pobrać je z miejsc typowych dla danej gleby (z powierzchni nie większej niż 4 ha), a w przypadku niejednorodnego pola zaleca się pobranie większej liczby próbek. Nie powinno się pobierać ich z obrzeży pola, a także po intensywnych opadach czy zastosowaniu nawozów organicznych i mineralnych. Badanie próbek można przeprowadzić samodzielnie lub powierzyć je profesjonalnym stacjom chemiczno-rolniczym.

Wykonanie badania pH gleby wiąże się z wieloma korzyściami dla rolnika. Po pierwsze umożliwia precyzyjniejsze dobranie nawozu i częstotliwości nawożenia, tak aby zapewnić roślinom odpowiedni poziom składników pokarmowych. Wyniki badań mogą także wykazać, że nie ma potrzeby wapnowania gleby – wówczas można uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Nawozy do odkwaszania gleby

Oferujemy wysokiej jakości środki wapnujące do odkwaszania gleby przede wszystkim w postaci granulatów. Można z powodzeniem stosować je do różnego typu upraw, zarówno w dużych, jak i niewielkich gospodarstwach. Forma granulowana nawozu jest bardzo wygodna w użytkowaniu, łatwa w dozowaniu, a także przechowywaniu. Granulat rozpuszcza się bardzo szybko, już przy pierwszym kontakcie z wodą, a następnie wraca do postaci sypkiej sprzed procesu granulacji. Wszystkie nasze produkty przeznaczone do wapnowania odznaczają się doskonałą przyswajalnością do gleby, odpowiednimi właściwościami fizyczno-chemicznymi i wysoką zawartością substancji odkwaszających.

Zapraszamy do kontaktu klientów zainteresowanych nawozami do wapnowania gleby. Z chęcią przekażemy dodatkowe informacje na ich temat i zaproponujemy produkty, które najlepiej sprawdzą się do Państwa celów. Współpracujemy z gospodarstwami rolnymi działającymi w różnej skali, posiadającymi zarówno niewielkie, jak i rozległe uprawy.

Okręgowa Stacja Chemiczno-RolniczaOkręgowa Stacja
Chemiczno-Rolnicza
w Kielcach