Wady i zalety wapna granulowanego

plus minus

Wszystkie uprawiane rośliny wymagają dostarczania im prawidłowej ilości składników odżywczych. Poza właściwym nasłonecznieniem i nawodnieniem odpowiadającym potrzebom konkretnego gatunku liczyć będzie się przede wszystkim dostępność substancji takich jak potas, fosfor czy azot, a także magnez i siarka.

Ze względu na to, że są one pobierane wprost z gleby dzięki właściwie rozbudowanemu systemowi korzeniowemu, najistotniejszą kwestią jest sprawienie, by możliwe było ich sprawne wchłanianie, w przeciwnym razie nie ma mowy o bujnym wzroście czy oczekiwanym plonowaniu. Zabiegiem, który na wielu gruntach okaże się pomocny, będzie zastosowanie wapna granulowanego. Przekonajmy się, dlaczego jest ono konieczne i sprawdźmy, co można zyskać dzięki podawaniu go w takiej formie.

Dlaczego wapnowanie jest konieczne?

Proces pobierania z gleby składników odżywczych jest kluczowym czynnikiem przesądzającym o prawidłowym rozwoju roślin. To, czy będzie on zachodził poprawnie, zależy jednak od specyfiki podłoża. W grę wchodzi tu nie tylko dostępność potasu, fosforu czy azotu oraz struktura warstwy uprawnej, ale również poziom kwasowości. Jeżeli będzie on nieodpowiedni, przyswajanie części składników np. magnezu, fosforu czy molibdenu okaże się zbyt niskie. Sprawdzonym sposobem na regulowanie kwasowości jest podawanie wapna, które wysiewa się w okresie pożniwnym.

Co daje stosowanie granulatu?

Podawanie wapna w postaci granulatu zapobiega stratom występującym przy korzystaniu z wapna sypkiego wskutek pylenia. Daje też gwarancję, że zostanie ono równomiernie rozprowadzone po całym obszarze przyszłego zasiewu, ponieważ nie występuje tu zjawisko zbrylania się. Granulat może być aplikowany szybciej, prostsze jest też precyzyjne ustalenie jego optymalnej dawki. Warto też pamiętać o tym, że granulat uwalnia wapno w dużym tempie, przez co uzyskanie spodziewanego efektu będzie łatwiejsze. Minusem granulatu będzie jego wyższa cena, którą rekompensuje jednak tempo wchłaniania.

Wróć do bloga