Rodzaje wapna nawozowego stosowanego w rolnictwie

wapno nawozowe

Jeśli gleba ma bardzo niskie pH, to znajdujące się w niej rośliny nie mogą pobierać składników mineralnych potrzebnych do wzrostu i plonowania. Wapno nawozowe odgrywa tu bardzo istotną rolę, ponieważ podwyższa odczyn gleby i zmniejsza jej zakwaszenie, co wpływa pozytywnie na rozwój upraw. Jakie rodzaje wapna są dostępne i czym się charakteryzują?

Odmiany nawozów wapniowych

Główne rodzaje nawozów wapniowych wyróżnia się przede wszystkim ze względu na to, jak szybkie jest ich działanie w glebie:

  • Wapno tlenkowe – charakteryzuje się bardzo szybkim działaniem i dużą agresywnością, dlatego wysiewa się je na glebach ciężkich oraz średnich o dużym zakwaszeniu. Nie powinno się go stosować jako nawożenie pogłówne, czyli bezpośrednio na rośliny, bo doprowadzi do zniszczenia plonów.

  • Wapno węglanowe – działa wolniej i gorzej się rozpuszcza, dlatego bardzo ważne jest jego dokładne rozdrobnienie przed użyciem. Jest mniej agresywne, więc sprawdzi się na glebach lekkich oraz jako nawóz wysiewany podczas wzrostu roślin.

  • Wapno dolomitowe – wyróżnia się najmniejszą reaktywnością, a proces odkwaszania gleby trwa nawet do kilku lat. Zawiera jednak w swoim składzie magnez, dlatego sprawdzi się na glebach, w których brakuje tego pierwiastka.

Dostępne formy wapna nawozowego

Ze względu na formę, w jakiej mogą występować nawozy wapniowe, wyróżnia się sypkie i nowocześniejsze – granulowane. Większą popularnością wśród rolników cieszy się ta druga forma, ponieważ jest wygodniejsza do rozsiewania i nie pyli tak bardzo jak tradycyjne nawozy wapniowe. Poza tym wapno w postaci granulatu można precyzyjniej dawkować, co jest szczególnie ważne, jeśli chcemy dostarczyć do gleby jego wystarczającą ilość. Taki zabieg wapnowania najlepiej wykonać około miesiąca przed wysiewem nasion.

Wróć do bloga